- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

субота, 11 травня 2013 р.

Шанси на виправдальний вирок - майже нульові



Українська судова система залишається надзвичайно репресивною. Судді виносять виправдальні вироки вкрай рідко. За сталінських часів суди виправдовували вдесятеро більше підсудних, аніж зараз, стверджують правозахисники.

Правозахисники покладають великі надії на новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК), який почав діяти у листопаді минулого року та має хоч якось змінити чинну судову систему. Адже наразі українські судді виправдовують лише 0,2% підсудних, що проходять за кримінальними справами.

Минулого року було звільнено з-під варти лише 707 обвинувачених, при цьому 185 тисяч людей було засуджено. Це статистика самої Державної судової адміністрації, яку наводять українські ЗМІ.

На запит Deutsche Welle (Німецької хвилі) з проханням надати оновлену інформацію про те, чи змінилося ставлення судів до виправдальних вироків після набрання чинності нового КПК, надісланий наприкінці квітня, відомство поки не дало відповіді.

Сила традиції

Натомість правозахисники зауважують, що українська судова система є надто неповороткою і заскорузлою, тож очікувати якихось різких змін стосовно підсудних не варто.

"У судовій системі існує традиція, за якою виправдальний вирок –це надзвичайна подія, на яку звертають увагу всі, і суддя за це може отримати неприємності. Судді самі зізнаються, що їм легше винести обвинувальний вирок, аніж виправдальний, оскільки вважатиметься, що вони виконали свої обов’язки",- розповів Deutsche Welle виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

Правозахисник каже, що майже усі країни колишнього соцтабору мають таку само жорстку судову систему.

"Водночас у 1937-му році, коли розгул репресій був у Радянському Союзі, то виправдальні вироки становили 10%, а нині в Україні – менше відсотка",- зауважив Бущенко.

При цьому у країнах Євросоюзу судді виправдовують від 5 до 10% , а у США, зокрема у штаті Техас, до 50% підсудних, наголошує правозахисник. Він вважає, якщо українська система нікого не виправдовує, то постає питання про доцільність утримання такої досить дорогої системи, оскільки її коефіціент корисної дії є дуже малим.

В одній упряжці

Окрім традиції, є й ще кілька чинників, через які українська система правосуддя залишається репресивною. Серед них – корупція та "цехова солідарність".

Отримати виправдальний вирок в Україні неможливо навіть за гроші, а от потрапити за ґрати через підкуп суддів - цілком реально, каже координатор проектів з моніторингу випадків репресій і катувань у пенітенціарній системі Харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

"Судова корупція процвітає",- наголошує правозахисник.

Також він вказує на те, що слідство, прокуратура і суди пов’язані між собою, і часто обвинувальний акт, який пред’являють людині слідчі, пізніше "слово в слово перекопійовується" в обвинувальний вирок у суді.

"Зазвичай позиція слідства, прокуратури і суду збігається. Суд стає на сторону обвинувачення, тобто прокуратури, і не чує позиції захисту",- каже Діденко.

Показники передусім

На його думку, це відбувається через те, що від правоохоронців вимагають показників розкриття злочинів, а від суддів - статистику ефективності роботи, тому вони підтримують одне одного, адже саме від показників та статистики залежить їхня оплата праці та просування по службі.

Координатор написання альтернативного звіту України про права людини для ООН Максим Щербатюк також упевнений, що передусім потрібні зміни в системі прокуратури та слідства.

"Правоохоронці повинні зрозуміти, що важливо не просто засудити, а довести провину людини",- сказав Щербатюк Deutsche Welle.

Не тільки КПК

Експерти сходяться у тому, що новий Кримінально-процесуальний кодекс може поліпшити ситуацію.

У КПК закладено більше гарантій для обвинувачених і більше вимог для написання обвинувального вироку, зокрема, що стосується доказів, наголошує Аркадій Бущенко. Адже відомо, що нині багато обвинувальних вироків виносяться на недопустимих доказах – зізнанні підозрюваного чи його явки з повинною.

"Однак не тільки треба покладатися на КПК. Суспільство, адвокати має тиснути на суди, аби вони навчилися писати слово "виправданий",- переконаний виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини. Разом з тим, Бущенко вважає, що зміни в українській судовій системі будуть помітні не скоро.

Лілія Гришко


Немає коментарів:

Дописати коментар