- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

четвер, 8 серпня 2013 р.

Ставка на кума

Господар Кремля Володимир Путін уперше демонстративно і публічно принизив Президента України. Такої образи з боку свого росiйського колеги Вiктор Янукович ще не знав.
Пiсля святкового молебню з нагоди річниці хрещення Київської Русі Володимир Путiн вдiлив йому лише п'ятнадцять хвилин свого часу. Цього вистачило тiльки на те, щоб виголосити в телекамери кілька загальних фраз вітального характеру, від яких аж віяло прохолодою.

А потім сталася узагалі дивовижна подія -- Путін несподiвано вирушив на "круглий стiл" громадської органiзацiї "Український вибiр", головою якої є його кум, екс-керiвник Адмiнiстрацiї Президента Кучми Вiктор Медведчук. Поза сумнівом, цей захід точно не планувався Адміністрацією Януковича. І, як кажуть посвячені, навіть не був погоджений у рамках дипломатичного протоколу.

Путін наче натякав, що не вважає себе гостем у країні Януковича і робитиме тут усе, що забажає.

Цiкаво, що поруч із Медведчуком кремлiвський вождь затримався на бiльш як пiвтори години! Та якби лише цим обмежилось! Ні, вiн ще й публiчно вщент розкритикував проєвропейський курс українського керівництва. А то вже було не лише приниження, це виглядало як добре продумане знущання з Віктора Федоровича.

Та й на цьому все не скiнчилося. Після публічного заходу з Медведчуком Путін на увесь вечiр вирушив до нього в гості - на кримську дачу.
                                                                
Українськi дипломати вже назвали такi дiї Путiна "демаршем", "полiтичним скандалом" i "плювком у бiк Януковича". А опозицiйний полiтик Вiктор Балога навiть провiв аналогiю: "Чи можна уявити собi таку "дипломатiю" в Євросоюзi, щоб, наприклад, канцлер Нiмеччини пiсля 15-хвилинної зустрiчi з королем Iспанiї демонстративно поїхала на конференцiю баскських сепаратистiв?"

Офіційний Київ промовчав. Мабуть, від образи так заціпило, що слів для виваженої реакції на ці кульбіти кремлівського гостя не знайшлося.

Що ж насправдi хотiв продемонструвати росiйський керманич таким пiдкреслено холодним i навiть зневажливим ставленням до свого українського колеги? I чому Путін так демонстративно обходжує полiтика-невдаху Медведчука, кращi часи якого вже давно в минулому?

Що хотiв продемонструвати росiйський керманич пiдкреслено холодним i навiть зневажливим ставленням до свого колеги під час останнього візиту в Україну?

I чому Путін так демонстративно обходжує полiтика-невдаху Медведчука, кращi часи якого вже давно в минулому?

Про це ми сьогоднi спiлкуємося з полiтичними експертами Денисом Богушем, Iгорем Золотаренком та Анатолiєм Сорокiним.

- Як можна пояснити такi дiї Путiна?

I. Золотаренко: 

- Те, що Путiн поїхав до Медведчука замiсть того, аби довше поспiлкуватися зi своїм колегою Януковичем, досить цiкава сюжетна лiнiя. Бо в такий спосіб Путiн публiчно та демонстративно робить ставку на людину, яка сьогоднi не має будь-яких серйозних позицiй - нi полiтичних, нi органiзацiйних, нi iдеологiчних, нi адмiнiстративних. I тут закладена велика iнтрига.

А. Сорокiн: 

- Справдi, Путiн поводився так, нiби приїхав на оглядини власної губернiї. Позаяк Януковича вiн уже не розглядає як потенцiйного проросiйського кандидата у президенти на наступних виборах, у нього просто нема iншого виходу, як зiйтися з Медведчуком. Бо все ж таки кум, та й, певно, грошей уже багато винен. Бо я особисто не вiрю у запевнення Медведчука про те, що на свою розкрутку вiн витрачає тiльки власнi мiльйони доларiв. 
  
Д. Богуш: 

- Путiн дав усiм зрозумiти, що йому некомфортно спiлкуватися з Януковичем. I значно бiльше сенсу вiн вбачає у тому, аби вiдвiдати свого кума, навiть попри те, що у того наразi майже нульовий рейтинг. Це, мабуть, замислювалось як важливий i промовистий сигнал для українського суспiльства та полiтикуму.

Цiлком можливо, що не остання роль у планi Путіна вiдводиться саме Медведчуковi, який, за наказом росiйського президента, кандидуватиме в українськi президенти.

- Але як може зашкодити Януковичу кандидат iз таким низьким полiтичним рейтингом?

I. Золотаренко: 

- Для Януковича Медведчук небезпечний хоча б тим, що за ним Москва. Звернiть увагу, як тiльки "хрещений Дашi" вiдвiдує обiйстя Медведчука, то вiдео про це одразу ж з'являється в iнтернетi. Це не випадково, як не випадково i те, що Медведчук постiйно наголошує: найбiльший полiтрейтинг в Українi має саме Володимир Путiн -- 45 вiдсоткiв.  Тому головне завдання нинi для Вiктора Медведчука - конвертувати цей рейтинг пiд свою персону.

А. Сорокiн: 

- Медведчук, звiсно, не переможе на президентських виборах, але вiн цiлком у станi вiдщипнути у Януковича вiд чотирьох до семи вiдсоткiв голосiв на пiвднi та сходi України - якраз там, де є базовий електорат Вiктора Федоровича. Саме цi вiдсотки можуть стати фатальними для нашого гаранта.

Якщо Росiя ще пiдкине Медведчуковi грошенят i вiн зможе накрити своєю пропагандою цi регiони, то такий варiант стає бiльш нiж реальним. Адже що обстоює Медведчук? Вступ України до Митного союзу, слов'янську єднiсть, державний статус росiйської мови. Одне слово, усi тi  цiнностi "руского мiра", якi сповiдують жителi цих областей. У Януковичу багато з них уже встигли розчаруватися. Аж тут вигулькує Медведчук iз такими привабливими для них iдеологемами! Чому б не проголосувати? Проголосували -- i Янукович "пролетiв".

Крiм того, уперто ширяться чутки й про те, що вже найближчим часом Медведчук хоче iнiцiювати референдум щодо вступу України у Митний союз. Для цього потрiбно зiбрати три мiльйони пiдписiв громадян України. Так, це непросто, але реально, адже у Медведчука й очолюваної ним СДПУ(о) уже є досвiд збору пiдписiв пiд антинатовським референдумом 2006 року. 

Тепер у нього з'явився новий шанс охопити i владу, й опозицiю боротьбою з його референдумом. Це може призвести навiть до розколу в Партiї регiонiв, де є чимало людей, котрi постiйно дивляться у бiк Кремля. Тобто Президент Янукович може втратити вплив i на свою фракцiю, i на парламент, i позбутися ядра свого електорату. Одне слово, вiн може перетворитися на Ющенка у його найгiршi президентськi часи.

Д. Богуш: 

- Виглядає на те, що саме така схема нинi запускається Путiним. Це зовсiм не означає, що кремлiвський вождь остаточно хоче позбутися на виборах Януковича. Нi, у цей спосiб вiн хоче його залякати, послабити, змусити збавити обороти на шляху до Євросоюзу i зробити лояльнiшим пiд час обговорення можливостей вступу України у Митний союз.

Як це можна зробити технiчно? Вибори у будь-якiй країнi - це передусiм математика. Тут важливими є електоральнi ресурси, органiзацiйнi, лiдерськi тощо. Якщо взяти до уваги електоральний ресурс, то вiн у Медведчука нинi дуже низький. Аби його пiдвищити, потрiбнi великi грошi. Те саме можна сказати i про органiзацiйний та лiдерський ресурси. 

Однак цiлком можливо, що Росiя не пошкодує грошей i, замiсть вiртуальних бiлбордiв на кшталт "Країною керуєш ти", почне вкладати мiльйони нафтодоларiв у значно практичнiшi речi. Тому вже найближчим часом ми можемо стати свiдками того, як Медведчук почне, наприклад, спонсорувати українськi серiали або ж будувати церкви. Люди такi речi сприймають активнiше, i про це добре вiдомо росiйським полiттехнологам.

- А якщо Янукович не пiддасться на такий шантаж навiть цiною власного програшу на виборах, то чи не означатиме це, що Путiн iз Медведчуком зiграє на користь когось з опозицiї?

I. Золотаренко: 

- Цiлком можливо. Путiна вiдверто дратує поведiнка Януковича. I рiч тут не так у класовiй ненавистi офiцера КДБ, як у геополiтичних та економiчних питаннях. Тож Росiя нинi перебуває в активному пошуку опозицiйного кандидата у президенти України. Ще не так давно ним мiг би стати колишнiй медiамагнат та голова СБУ Валерiй Хорошковський, але з певних причин вiн полишив Україну. 

Кажуть, що люди Путiна виходили й на Петра Порошенка, у котрого, як вiдомо, є солiдний бiзнес у Росiї. Але зiйшлися на думцi, що Порошенко вже не встигне розкрутити свiй особистий рейтинг. Вiдтак нинi окремi джерела стверджують, що Москва серйозно зацiкавилась Вiталiєм Кличком, який може стати компромiсною фiгурою як для Заходу, так i для Росiї. 

Д. Богуш: 

- Наразi важко сказати, яка пряма користь Росiї буде вiд Кличка-президента. Та й чи лише на нього остаточно ставитиме Кремль. Швидше за все, Росiя зачекає, визначить найсильнiшого кандидата i спробує з ним прагматично домовитися про компромiси. Тому сценарiї можуть бути рiзнi, але наразi зрозумiло одне: втiлювати їх у життя Путiну активно допомагатиме його український кум Медведчук.

Юрiй ГРИЦИК

До речi

У 2001 роцi, як свiдчать результати соцопитувань, Вiктор Медведчук посiв третє мiсце серед найвпливовiших полiтикiв України. Згiдно ж iз даними Центру соцiальних дослiджень "Софiя", отриманих на початку 2013-го, за лiдера руху "Український вибiр", як кандидата у президенти, проголосувало б 0,5 вiдсотка виборцiв.

Немає коментарів:

Дописати коментар