- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

субота, 11 червня 2016 р.

«Громадянська дія» в дії: збори на Перемозі (відео, фото, зразок листівки)

Покірна, безземельна юридична особа-коробка, чи первинний орган народовладдя? В цьому питанні, днями, мешканцям Соборного (Жовтневого) району міста Дніпропетровська, допомогали розібратися представники ГО «Громадянська дія», виїхавши на збори на запрошення мешканців будинку на житловому масиві Перемога.

Після «лебединого» співу представника підрядної управляючої компанії про неминучість приходу 1-го липня (вступу закону в дію) та необхідність створення ОСББ (як рятівного кола), слово взяли представники «Громадянської дії». Активіст Віталій Суворов наголосив на тому, що створення ОСББ у будинку з пасивними мешканцями - це на користь тільки управляючим компаніям, а голова громадської організації «Громадянська дія» Дмитро Скобліков розповів присутнім про існуючу законну альтернативу - самоорганізацію через створення первинного органу народовладдя (будинкового комітету – ОСНу) в масштабах одного багатоквартирного будинку та його прибудинкової території.
По закінченню зборів всі присутні отримали листівку (нижче за текстом) від «Громадянської дії», в якій дана дотепна порівняльна характеристика відмінностей ОСББ та ОСНу.
Тепер мешканці-співвласники робитимуть свій вибір. Сподіваємось, він буде правильним. Далі буде…Матеріал підготував: Сергій Філіпенко
Листівка

Как навести порядок в доме? (формат листовки)


Этот и много других вопросов, к сожалению, годами остаються без ответа. Хотя выход из мнимого жилищно-коммунального тупика – есть. Как не банально это звучит - он в самоорганизации нас же самих, то есть граждан. Об объединении собственников многоквартирных домов (ОСМД) слышали уже все, хотя этот путь очень сложный и ответственный для жителей многоквартирного дома.
Другой вариант наведения порядка в доме – это создание путём легализации (письменного уведомления) домового комитета (ДК), который является представительским органом власти в доме и имеет право контролировать предприятия, оказывающие услуги гражданам вашего дома.

Что такое домовой комитет?

   Домовой комитет (ДК) – это орган самоорганизации населения (ОСН), созданый гражданами по месту жительства, то есть в многоквартирном доме. ОСН входит в систему местного самоуправления, есть властью на своём микро-уровне в доме, на улице, в квартале, в микрорайоне и в районе. Не надо путать ДК с ОСМД, поскольку последнее предприятие может обслуживать дом за свой счёт. А функции ДК – реализация контрольних и административных полномочий.

Какие полномочия домового комитета?

   ОСН согласно Закона Украины «Об органах самоорганизации населения» имеют собственные и делегированные полномочия домового комитета.
Наибольший интерес среди полномочий представляют следующие:
 - представлять вместе с депутатами интересы жителей дома в местных советах;
 - вносить в установленном порядке предложения к проектам местных программ социально-экономического и культурного развития;
 - осуществлять контроль за качеством предоставляемых жилищно-коммунальных услуг гражданам, которые проживают в жилых домах на территории деятельности (ОСН), контролировать качество проведения в этих домах ремонтних работ.
   Эти полномочия уже наделяют ДК официальным статусом представлять всех жителей дома  и дают ему возможность требовать от жилищно-коммунальных и других предприятий качественного обслуживания дома. Кроме того, советы могут делегировать ДК и некоторые свои полномочия. Например, право согласования с ДК на перевод жилых помещений в нежилые, аренда, размещение на придомовой территории объетов торговли и т.п. Однако реализовать свои и делегированные полномочия ДК может лишь путём легализации в соответствующем исполкоме, заявив о своём существовании письменно.

Изменим вместе нашу жизнь!

ДГОО «Гражданское действие» т
. 097 505 95 85
                                  Блоги:       http://grajdanskoedeistvie.blogspot.com/
                           http://tergromada.blogspot.com/

Материал по теме:

В Дніпропетровську працюватиме інформаційно-навчальний та комунікаційний центр «Територіальна громада як суб’єкт самоврядування»


ОСББ чи ОСН? Порівняння функцій та можливостей


Отже, ОСН чи ОСББ?

ОСН - це орган самоорганізації населення, а ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Принципова відмінність полягає в тому,
 що ОСББ - це лише будинковий комітет із суто господарськими функціями, який управляє власним майном. Тобто мешканці багатоквартирного будинку, об'єднавшись, перебирають на себе відповідальність за утримання та обслуговування всього свого будинку - разом із тепловими та водогінними мережами, підвалами, дахом, сходовими клітками тощо, а також прибудинкової території. Для цього зазвичай обирають управляючого, якому з власної кишені платять зарплату. Тепер уже ОСББ напряму укладає угоди з організаціями (це можуть бути і приватний ЖЕК, і просто ремонтні фірми) про надання ними комунальних послуг - вивезення сміття, ремонту під'їзду, обслуговування котельні, заміни водогінних труб у разі їх прориву, озеленення та охорони двору тощо. Іще така деталь: якщо більшість жителів одного багатоквартирного будинку збереться і проголосує за збільшення квартплати чи якісь додаткові комунальні послуги (а таке в нинішніх столичних ОСББ трапляється, й нерідко), то незгодна меншість також буде змушена пристати на ці умови і платити. При цьому, зважте, державні пільговики не завжди можуть скористатися правом бодай на знижку в оплаті. Принцип ОСББ такий: хочеш гарно жити - заплати сповна.
Інша справа - ОСН. Мета його створення - захист інтересів громади, яка проживає на певній території (це можуть бути і просто одна багатоповерхівка з прилеглим двором, і вулиця, і навіть цілий мікрорайон у місті), контроль за діями влади та право участі у розпорядженні бюджетом району. А тепер - детальніше.
Зокрема, разом із депутатами (зауважте, саме разом з депутатами!) представляти інтереси своєї громади у міській раді та її виконавчому комітеті, місцевих органах виконавчої влади, вносити пропозиції до проектів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку та проектів міського бюджету, а також здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам житлово-комунальних послуг та проведених у житлових будинках ремонтних робіт. 
Комітет ОСН також може долучатися до планування забудови території шляхом участі в обговоренні проектів містобудівної документації. Може лобіювати перед міською радою та міським головою питання про відкриття нової (або навіть закриття) крамниці, надання соціальної допомоги мешканцям, уведення нового чи відміну наявного транспортного маршруту, відкриття школи, дитячого садка, молодіжного клубу, спорт секції, ремонт та реконструкцію комунальних мереж або будинків, благоустрій території, проведення свят, публічних акцій тощо.
ОСН має й повноваження вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції щодо благоустрою та здійснювати громадський контроль за дотриманням Правил благоустрою.
ОСН також може бути ініціатором суботників, акцій з озеленення території, зі створення та ремонту дитячих майданчиків, встановлення лавочок та інших малих архітектурних форм шляхом подання до міської ради заявки про планування таких акцій.
Як бачите, відмінності істотні. Одне лиш, напевно, об'єднує ОСН та ОСББ - це присутність у будинку чи мікрорайоні активних і небайдужих мешканців, які хотіли й могли б об'єднатися задля зміни життя на краще.
Відмінності за сферою діяльності:
ОСН – складова системи громадянського суспільства, складова системи місцевого самоврядування…
ОСББ – господарюючий суб’єкт…
Територіальні особливості:
ОСН – може створюватися на території будинку, кварталу, вулиці, мікрорайону, села, селища (якщо його межі не співпадають з межами діяльності відповідної сільської чи селищної ради)…
ОСББ – виключно на базі одного будинку (цілісного майнового комплексу)…
Відмінності в повноваженнях:
ОСН – мають власні повноваження в сфері ЖКГ, благоустрою, соціальній сфері, охороні правопорядку тощо. Наділяються власними повноваженнями органу місцевого самоврядування і передачею необхідних для їх виконання фінансів та майна…
ОСББ – мають власні повноваження в сфері управління будинком та прибудинковою територією. Органи місцевого самоврядування можуть делегувати ОСББ лише повноваження щодо передбачених законом пільг та субсидій окремим категоріям громадян по оплаті житлово-комунальних послуг та спожиту електроенергію…
Особливостях взаємодії з органами місцевої влади:
ОСН – будують свої відносини з органами влади на підставі підконтрольності та обов’язковості виконання їх актів…
ОСББ – як правило на договірній основі.

Итак, ОСН или ОСМД?

ОСН - это орган самоорганизации населения, и ОСМД - объединение совладельцев многоквартирного дома. Принципиальное отличие заключается в том, что ОСМД - это только домовой комитет по сугубо хозяйственными функциями, который управляет собственным имуществом. То есть жильцы многоквартирного дома, объединившись, берут на себя ответственность за содержание и обслуживание всего своего дома - вместе с тепловыми и водопроводными сетями, подвалами, крышей, лестничными клетками и т.д., а также придомовой территории. Для этого обычно выбирают управляющего, которому из собственного кармана платят зарплату. Теперь уже ОСМД напрямую заключает соглашения с организациями (это могут быть и частный ЖЭК, и просто ремонтные фирмы) о предоставлении ими коммунальных услуг - вывоз мусора, ремонта подъезда, обслуживание котельной, замены водопроводных труб в случае их прорыва, озеленение и охраны двора тому подобное. Еще такая деталь: если большинство жителей одного многоквартирного дома соберется и проголосует за увеличение квартплаты или какие -то дополнительные коммунальные услуги (а такое в нынешних столичных ОСМД случается, и нередко), то не согласное меньшинство также будет вынуждено принять эти условия и платить. При этом, заметьте, государственные льготники не всегда могут воспользоваться правом хотя бы на скидку в оплате. Принцип ОСМД такой: хочешь хорошо жить - заплати сполна.
Другое дело - ОСН. Цель его создания - защита интересов громады, проживающей на определенной территории (это могут быть и просто одна многоэтажка с прилегающим двором, и улица, и даже целый микрорайон в городе), контроль за действиями власти и право участия в распоряжении бюджетом города. А теперь - подробнее.
В частности, вместе с депутатами (заметьте, именно вместе с депутатами!) Представлять интересы своей громады в городском совете и его исполнительном комитете, местных органах исполнительной власти, вносить предложения к проектам местных программ социально-экономического и культурного развития и проектов городского бюджета, а также осуществлять контроль за качеством предоставляемых гражданам жилищно-коммунальных услуг и проведенных в жилых домах ремонтных работ.
Комитет ОСН также может участвовать в планировании застройки территории путем участия в обсуждении проектов градостроительной документации. Может лоббировать перед городским советом и городским головой вопрос об открытии нового (или даже закрытия) магазина, предоставление социальной помощи жителям, введение нового или отмене существующего транспортного маршрута, открытие школы, детского сада, молодежного клуба, спорт секции, ремонт и реконструкцию коммунальных сетей или домов, благоустройство территории, проведение праздников, публичных акций и тому подобное.
ОСН имеет и полномочия вносить на рассмотрение органов местного самоуправления предложения по благоустройству и осуществлять общественный контроль за соблюдением Правил благоустройства.
ОСН также может быть инициатором субботников, акций по озеленению территории, по созданию и ремонту детских площадок, установки скамеек и других малых архитектурных форм путем подачи в городской совет заявки о планировании таких акций.
Как видите, различия существенны. Одно лишь, наверное, объединяет ОСН и ОСМД - это присутствие в доме или микрорайоне активных и неравнодушных жителей, которые хотели и могли бы объединиться для изменения жизни к лучшему.
Различия по сфере деятельности:
ОСН - составная системы гражданского общества, составляющая системы местного самоуправления ...
ОСМД - хозяйствующий субъект ...
Территориальные особенности:
ОСН - может создаваться на территории дома, квартала, улицы, микрорайона, села, поселка (если его границы не совпадают с границами деятельности соответствующего сельского или поселкового совета) ...
ОСМД - исключительно на базе одного дома (целостного имущественного комплекса) ...
Различия в полномочиях:
ОСН - имеют собственные полномочия в сфере ЖКХ, благоустройства, социальной сфере, охране правопорядка и тому подобное. Наделяются собственными полномочиями органа местного самоуправления и передачей необходимых для их выполнения финансов и имущества ...
ОСМД - имеют собственные полномочия в сфере управления домом и придомовой территорией. Органы местного самоуправления могут делегировать ОСМД только полномочия по предусмотренных законом льгот и субсидий отдельным категориям граждан по оплате жилищно-коммунальных услуг и электроэнергию ...
Особенности взаимодействия с органами местной власти:
ОСН - строят свои отношения с органами власти на основании подконтрольности и обязательности выполнения их актов ...

ОСМД - как правило, на договорной основе.

2 коментарі:

  1. Чи заважатиме створене ОСББ створенню ОСН на тій самій території ?

    ВідповістиВидалити
  2. Ні. Але, по великому рахунку, їх не можна порівнювати. ОСН - це, к вже зазначено у матеріалі, орган первинної ВЛАДИ, а ОСББ - об'єднання співвласників. Відчуваєте різницю? Ці два суб'єкта не суперечать один одному, але треба враховувати реалії сьогодення - неможливість узаконення землі під будинком і прибудинкової території. Відсутній законний власник - територіальна громада, юридична особа публічного права.

    ВідповістиВидалити