- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

середа, 11 вересня 2013 р.

Безкінечна історія про контрактну армію в Україні


Коли українська армія стане контрактною? Це питання цікавить не лише громадян України, які переймаються її безпекою, а й тисячі юнаків із наближенням чергового призову на строкову службу.


Але, схоже, однозначної відповіді на нього не знають ані командувачі Збройних сил, ані вище керівництво країни, яке постійно називає все нову й нову дату завершення реформи.

2014, 2017, 2025 - будь-яка з цих дат, за словами експертів, не вирішить проблеми, якщо йдеться лише про формальне скасування призову.

Для того, щоб Україну охороняло справді професійне військо, слід провести цілу низку реформ, починаючи від зміни його чисельності і закінчуючи оновленням техніки.

Тож головне питання - коли армію позбавлять тих, хто в ній служити не хоче, а тим, хто таке бажання має, дадуть належну мотивацію.

Між двох вогнів

22-літній юнак, який попросив не вказувати його ім'я та місце проживання, розповів ВВС Україна, що одного понеділка минулої весни, приблизно о 6 ранку, він почув, як у двері його оселі стукають:

"І так - не просто стукали, а гриміли щосили. Мама відчинила, і я почув крики - "Міліція...". Вийшовши у коридор, він побачив дільничого міліціонера і начальника штабу.

"Начальник штабу на всю квартиру почав лаятися, що в нього наказ, і що я мушу їхати з ним. Я одягнувся, не встигши навіть вмитися і поїсти. Надворі почекав ще, поки із сусіднього під'їзду заберуть мого однокласника".

Вже впродовж багатьох років щось подібне відбувається кожної весни і осені - працівники штабів шукають призовників, а ті, своєю чергою, шукають можливість уникнути служби у війську.

"У вас є два варіанти: або ви платите і йдете в армію, або ж "косите" і теж платите за це. Але військового квитка вам не видадуть до 25 років - ходитимете на кожному призові і платитимете, аби вас не забрали до армії. Хоча до армії вас не заберуть, бо за те, щоб туди піти, треба заплатити, - переказав слова військовослужбовця призовник. - Тобто мене затиснули між двох вогнів".

Згодом, розповів юнак, він дійшов висновку, що найкраще - затягувати проходження медкомісії, вдаючи з себе хворого і здавати аналізи, поки не завершиться черговий призов. Дехто з його друзів, розповів хлопець, також платив лікарям, аби ті записали їм діагноз, який дозволить залишитися вдома.

Невдовзі все це може повторитися знову - попри очікування та обіцянки політиків скасувати призов, кампанію "Весна-2013" планують розпочати 4 квітня, Клацнути повідомив військовий комісар Дніпропетровського військкомату полковник Сергій Калашніков в ефірі місцевого телебачення.

Для співрозмовника ВВС Україна це означає ще три роки уникання людей у військовій формі: "Зрозуміло, що я не хочу йти до армії - навіщо вона мені потрібна? Я працюю, будую плани на життя, і армія стовідсотково не вписується у нього. Я не хочу просто занапастити рік свого життя, не знаючи, ким я у підсумку вийду з армії".

Заради квитка

Інший юнак, який також попросив не називати його імені, розповів ВВС Україна, що повернувся зі строкової служби минулої осені.

"Якщо на чистоту, то я ходив туди за військовим квитком. Він потрібен, щоб влаштуватися на роботу в охоронну структуру, чи щось на зразок того".

Щоб бути впевненим, що до війська його таки візьмуть, родичі хлопця дали хабара - скільки, він не уточнив.

"Моя служба в основному полягала у прибиранні території. Я служив при штабі. А там мусить бути чисто - постійні прибирання території і все таке. Тобто, бойової підготовки майже не було. Ставилися до нас так собі", - пригадав служивий.

Єдина користь, яку він для себе отримав від служби, - нові друзі. Яку користь така служба приносить Збройним силам України, розповів ВВС Україна Андрій, який за контрактом служить у військах протиповітряної оборони:

"Строковик рік мучиться, отримує смердючі півтори сотні гривень на цигарки, і йому байдуже, що там літає і куди. Йому все одно рік злитися на колег контрактників, на безпосереднього начальника і армію в цілому... З шести призовів строковиків за моєї пам'яті лише двоє пішли служити далі".

Андрій виріс у сім'ї військових, прийшов до армії через центр комплектування, у квітні в нього закінчується перший 3-річний контракт, і він має намір підписати другий, бо бачить перспективу.

Його війська - єдині, які постійно несуть бойове чергування, забезпечуючи радіолокаційну розвідку та охорону повітряних кордонів України:

"Ідея прослужити 25 років і піти на заслужену пенсію мені дуже до душі. Бо працювати до 65 років, наприклад, і померти, не отримавши пенсію, не хочеться. Та й колектив - супер. Це, мабуть, найбільше радує".

Працювати контрактникам поки доводиться мало не за двох, каже Андрій, бо строковики постійно йдуть, а нових людей постійно не вистачає.

Він отримує приблизно 1700 гривень на місяць, і очікує підвищення зарплатні: "Звісно, хочеться достойного матеріального забезпечення, а не купувати убогу форму на ринку. Купа старої техніки стоїть, гниє, або через те, що не потрібна, або на випадок війни. Хоча навіть людей для її обслуговування не вистачить, якщо доведеться...".

За останній рік з його підрозділу звільнилося 5 контрактників, а нових прийшло тільки 3. Зараз Андрій має перевагу - служба допомагає йому влаштуватися на навчання. Хоча раніше і цього у солдатів не було.

"Я понад півтора роки домагався, аби отримати право піти на навчання. Аж на генерала вийшов...", - розповів ВВС Україна Михайло Котик, який прослужив за контрактом 6 років. Неможливість навчання для нього була однією з основних причини піти зі служби:

"На той час я отримував 700 гривень. Я служив у військах, які постійно піддавалися небезпечному опроміненню, тож вирішив забрати звідти сім'ю. Тим паче, я служив серед лісу, де не було цивілізації, шкіл, жодних умов. Хотілося трохи більше дати своїм дітям".

Дати мотивацію

Зараз вкрай важливо зупинити відтік кадрів зі Збройних сил, сказав у коментарі ВВС Україна керівник Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

"Головна проблема - низька мотивація (Для несення служби за контрактом. - Ред.). Через це є ризики, що в контрактну армію йтимуть люди виключно із регіонів, де важко знайти роботу. Коли така людина потрапить до війська і трохи там освоїться, вона одразу розглядатиме службу в армії, як дуже тимчасовий варіант. А це не є нормальним, бо розраховувати треба на людей, які будуть готові служити 5-7 років і отримати за це у відповідь адекватні можливості".

Для цього військовослужбовцям потрібні пільги, освіта, житло, зарплатня, а військо слід озброїти сучасною технікою, каже експерт:

"Використовувати коштовного контрактника для оперування зброєю, яка була розроблена у 80-их роках минулого століття, не є логічним".

Професійне контрактне військо, за словами Валентина Бадрака, можна створити не "механічним" скасуванням призову, а поступовим і послідовним реформуванням. В тому числі - скоротивши чисельність війська. Нині, за неофіційною інформацією, воно становить 182 тисячі людей. Це число можна було б скоротити до 110 тисяч, але професійних і належно підготовлених, додає керівник аналітичного центру.

Поки для військовослужбовців за контрактом бракує грошей, держава витрачає чималі суми на строковиків. Лише за один призов 2012 року Збройні сили поповнилися на 15 тисяч юнаків, а бюджету це обійшлося у майже два мільйони гривень.

Коли?

Усі необхідні зараз зміни неможливо втілити за рік, вважає експерт. Але у тому, скільки все саме часу на це піде, плутаються навіть командувачі Збройних сил та українська влада.

Впродовж останніх років з боку вищого керівництва держави лунали різні прогнози: в 2001 році концепція Леоніда Кучми передбачала зробити це до 2015 року, Віктор Ющенко, ставши президентом, обіцяв впоратися до 2010, а Віктор Янукович говорив про 2011.

Наприкінці минулого року міністр оборони Павло Лебедєв заявив, що у 2013 році призов на строкову військову службу призупинять, і одночасно розпочнеться перехід до комплектування армії виключно за контрактом.

28 лютого заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України Ігор Кабаненко підтвердив, що останній призов відбудеться у 2013 році, хоча це, за його словами, означає, що військовослужбовці служитимуть ще рік і звільняться з військової служби восени 2014 року.

"Але повний перехід на всіх етапах до контрактної армії буде у 2017 році. Ще раз наголошую, період переходу української армії на контракт не затягується", - зазначив заступник начальника Генштабу.

"Ці розбіжності у подачі інформації є свідченням того, що у керівництва Збройних Сил немає єдиного погляду на це питання. І це не є добрим, насправді", - вважає Валентин Бадрак.

Роман Лебедь


Немає коментарів:

Дописати коментар