- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

субота, 7 вересня 2013 р.

Норвегія: добробут – це ще не все


Блакитні фйорди, красиві ландшафти, багато грошей: причин скаржитися у Норвегії – навіть перед парламентськими виборами – небагато. Але що, власне, потрібно країні, у якій, напевно, усе є?


 Крізь дерева садочка відкривається дивовижна перспектива на Тронгеймський фйорд. Вода переливається золотими кольорами, сонце заходить. Прохолодний вечір кінця літа у маленькому норвезькому містечку Схердал, за 30 кілометрів на захід від Тронгейму. В строкатих будиночках новозбудованого мікрорайону Гевінг поступово запалюються вогні, комарі у садку вишукують своїх жертв. Руне Віст спирається на балкон, робить ковток пива з пляшки та вдивляється у фйорд.

 "Тут родині жити краще, - каже він. – Чудове місце для дітей. Крім того, тут спокійніше та розслабленіше – більше якості життя." 41-річний фінансовий маклер працює у великому норвезькому банку в Тронгеймі. Щоранку він їде автобусом у місто, близько 16-ої години повертається до родини.

Уся Норвегія будує

 Проживши майже десять років в Осло, Віст та його дружина Ніна із двома доньками тільки-но в'їхали до нового помешкання. Готовий будинок з каталогу: світлий, сучасний, великі фронтальні вікна, усередині просторе планування із високими стелями. 250 квадратних метрів житлової площі, розподілені на три поверхи. Багато місця, яке, щоправда, має свою ціну.
Район новобудов Гевінг: сучасно та дорого 

 Дружина Віста Ніна теж вийшла надвір. Їм потрібна допомога із планшетним комп'ютером її п'ятирічної доньки. "Ми сплатили за наш дім шість мільйонів крон", - розповідає вона. Це близько 750 тисяч євро. Ціни на нерухомість у норвезькій провінції можуть легко позмагатися з європейськими столицями. Тим не менше, скрізь у Схедалі ведеться будівництво. "Трудова імміграція до Норвегії дуже висока зараз, - каже Руне Віст. – Нерухомості надто мало. Тому має сенс зараз купувати будинки, щоб потім здавати їх в оренду."

 Але більшість норвежців краще інвестують у власний дім. Молоді родини отримують кредити у Норвегії дуже просто – достатньо мати трохи власного капіталу та договір про роботу. А роботу в Норвегії має практично кожен. Безробіття становить близько трьох відсотків. У Схердалі і того менше. Сусіди Атле та Ліна Ейкедал теж працевлаштовані. Вона – стюардеса, він працює в управлінні Тронгеймського аеропорту.

Велике невдоволення

 Легке фінансування будинків, майже ніякого безробіття і постійно перші місця за рівнем життя серед держав Європи, що їх отримує Норвегія. Невже у норвежців зовсім немає проблем? Стіг Ейкелан каже, що є: "Наші дороги погані, залізничне сполучення теж", - обурюється ще молодий пенсіонер. Треба поскоріше прибрати з вулиць жебраків. І, крім того, треба, щоб ще більша частка надходила з нафтового фонду до системи соціального забезпечення. "Грошей достатньо, чому ми не інвестуємо їх в цій країні?" – запитує він.
Бурові установки у Північному морі: величезні поклади газу та нафти під водою зробили Норвегію казково багатою 

 Названі проблеми непокоять громадян і в інших країнах. Але у Норвегії це центральні теми, які визначать результат парламентських виборів у неділю і понеділок, 8 - 9 вересня. Чинний голова уряду Йєнс Столтенберґ з соціал-демократичної партії видається норвежцям надто нерішучим. Хоча після кровопролиття на острові Утойя два роки тому він проявив мудрість та наполіг на подальшій відкритості норвезького суспільства, однак у питаннях інфраструктури та соціальної політики не виправдав очікувань. Багато норвежців хотіли б, аби до соціальних фондів надходило більше грошей з видобутку газу та нафти на норвезькому узбережжі. Ця тема добре відома Руне Вісту.

Величезна купа грошей
Фінансовий експерт Руне Віст: доцільно вкладати у нерухомість

"Державний нафтовий фонд Норвегії розподілений на дві частини: меншу частину інвестують всередині країни – у пенсійне та соціальне забезпечення, більшу – лише на закордонні інвестиції", - пояснює принцип Віст. Коли він ще працював в Осло, то консультував великі підприємства у питаннях інвестування за кордоном, в тому числі і державний нафтовий фонд. Йшлося не про маленькі суми: "Нафтовому фонду належать від одного до двох відсотків усіх акцій по всій Європі, - каже Віст. – Таким чином, Норвегія є найбільшим державним інвестором у світі". На сьогодні фонд налічує, за оцінками, 560 мільярдів євро. Досить м´яка підстилка, аби не так боляче падати, коли закінчаться газ і нафта.

 Ресурси фонду постійно зростають, вони добре інвестовані. Нині розподіл коштів такий: 60 відсотків в акціях, 35 – в позиках і п'ять – у нерухомості. "Останнім часом нафтовий фонд посилено вкладав кошти у нерухомість у Лондоні, Швейцарії та США. В Лондоні куплено частину Ріджент-Стріт, великої торговельної вулиці. У Швейцарії – штаб-квартира банку Credit Suisse в Базелі, а у США – кілька торгових центрів і тому подібного". Як мудрий вкладник Норвегія дотримується думки, що доцільно інвестувати у нерухомість.

 На думку Руне Віста, його країна навряд чи цим робить помилку, зрештою і сам він багато грошей витратив на нерухомість – щоб мати спокійне та нічим не обтяжене майбутнє на фйорді.

Опозиція вимагає реформ

 Утім, навіть відмінний стан економіки та високі соціальні стандарти, невдоволення норвежців урядом соціал-демократів зростає. Очікується, що за результатами виборів вони після восьми років в уряді втратять владу на користь консерваторів. Головна критика опозиції: незадовільний стан лікарень, надто високі податки та недоскональна шкільна система. Консерватори, зокрема, вимагають скасувати майновий податок та податок на спадщину і дозволити приватизацію медичних закладів.


Немає коментарів:

Дописати коментар