- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

четвер, 4 квітня 2013 р.

"Українці мають зрозуміти, чим цікаві для світу"



За індексом людського розвитку ООН Україна посідає 78-е місце серед 187 країн. Її зараховують до країн із "високим рівнем розвитку". Проте наші показники набагато нижчі від держав Євросоюзу.

- Від початку незалежності влада не розробила українського проекту держави, - каже директор Центру розвитку суспільства Ігор Харченко, 46 років. - Він мав дати відповіді на всі економічні, політичні виклики, які стояли перед Україною після розпаду СРСР. Йдеться про системні реформи. Натомість усе робилося хаотично. Кожен український уряд існував недовго. Чиновники запроваджували лише короткострокові програми. За 20 років не було жодної довгострокової. Еліта не була готова до змін. Сьогодні досі у владі є вихідці з радянської школи державного управління.

Чому після 1993-го Україна стрімко опускається у рейтингу?

- СРСР почав валитися, коли впали ціни на нафту. Росія відбулася тоді, коли ціни на нафту виросли. Для України роль "нафти" виконує метал і високі експортні ціни на нього. Ми залежні від сировинного виробництва. Українська економіка росла чи падала так само, як росли чи падали у світі ціни на ресурси, які Україна продає. Що буде з Україною, якщо завтра різко метал чи хімія удвічі подешевшають? Це - катастрофа. Щоб не залежати від коливання цін, Україна мала б перейти на виробництво товарів із високою доданою вартістю. Цього не відбувалося. Не було потреби у модернізації технологій. Почала падати наукова й освітня діяльність. У країні випустили стільки юристів, що їх вистачило би на всі юридичні консультації світу. Натомість інженерів чи зварювальників бракувало. Не було єдиної концепції підготовки кадрів для промисловості. Між наукою, освітою і бізнесом досі нема взаємозв'язку.

Як би ви охарактеризували наш стан?

- Я прогнозував 2010-го, що ми близькі до дефолту. Ми досі на межі. Є небезпека, що одного дня Україна не зможе виконувати міжнародні зобов'язання. І це вирішиться тільки тоді, коли зміниться підхід до державного управління й економічного планування.

Цифри свідчать, що за 20 років зменшилися витрати на держуправління.

- Реальні затрати значно вищі, бо ж ніхто не може підрахувати рівень корупції у владі. Державна машина висмоктує з економіки набагато більше, ніж раніше. Підприємці нарікають, що хабарі ростуть, бізнес на межі закриття. У Німеччині частка товарів, які виробляють малий і середній бізнес, становить 50-60 відсотків. В Україні - 8. Все інше - сировина, яку експортуємо.

Українці самостійно можуть змінювати ситуацію?

- Є така сакральна формула: політична воля в еліти плюс довіра громадян до реформ. А довіра буде до тієї влади, яка покаже перспективу, впевненість у завтрашньому дні. Це дві необхідні умови, щоби країна розвивалася. Так стрімко досягнув успіху Сінгапур.

Які можливості ще є в України?

- Багато хто каже, що наш найбільший потенціал - земля. Проте насправді - люди. Наприклад, японці й на поганих землях вирощують хороший урожай.

Зараз у світі системна криза. Вона стосується не лише економіки чи політики. Це світоглядно-духовна криза. Люди намагаються зрозуміти, для чого ми щось робимо у житті. У такій ситуації з'являються нові можливості. Українці мають придивитися до себе й зрозуміти, чим можуть бути цікаві світу. Не чекати, що світ повинен давати щось нам. Україна не є окремим хутором. Вона посідає певне місце у глобальному світі. Треба взяти на себе деякі зобов'язання. Ми станемо гравцями, партнерами чи лідерами в регіоні. Можемо ініціювати регіональні міждержавні утворення. Бути не тільки транзитною територією, а одним із торгових і наукових центрів.

Сьогодні є великий запит на українських програмістів у Європі. Наших геологів чи інженерів без проблем візьмуть працювати в будь-яку країну. Ми серед лідерів у космічній галузі. Україна цікава для туристів. Якщо правильно використати цю можливість, туризм може формувати бюджет країни. У нас потужний фундамент для розвитку авіаційного та військово-промислового комплексів. Нашим козирем є сільське господарство. Але воно приноситиме прибутки, коли продаватимемо не сировину, а продукти переробки з вищою доданою вартість. У світі великий попит на органічні харчі - у нас усі можливості для їх виробництва. Це вимагає високих технологій, проте забезпечить швидкий розвиток, підтягне аграрну науку.

Щоби це стало реальністю, держава має створити умови для інвесторів. У країні мають бути нормальні дороги, відповідні закони та гарантії, що правила гри не змінюватимуться щороку.

Говорять про смерть вітчизняних наукових досліджень. Ви згодні з цим?

- Хтось має дати гроші на практичні винаходи. Держава може створити систему грошових грантів на конкретні дослідження. Але нічого не матиме значення, якщо процвітатиме корупція. Зараз багатьом чиновникам не вигідні винаходи, бо можна купити у кілька разів дорожчі розробки за кордоном і заробити на цьому гроші. З'являються фірми-посередники, які зароблять більше за самих виробників.

Ви погоджуєтеся з тезою, що народ заслуговує на владу, яку має?

Ні. Україна дуже різна, але хороших людей у нас набагато більше. Єдина проблема - низький рівень громадянської відповідальності. Українці ще не усвідомили себе громадянами України. Вони мають не лише права, але й обов'язки. Це не тільки голосування на виборах, але й уміння захищати свій голос. Якщо в Україні збільшуватиметься кількість активних людей, все зміниться радикально.


Немає коментарів:

Дописати коментар