Сторінки

четвер, 10 жовтня 2013 р.

Свято Козацької Слави в Дніпропетровську (анонс)


13 жовтня в Дніпропетровську (Січеславі) відзначатимуть День українського козацтва. Збір всіх бажаючих відбудеться о 16:00 біля пам’ятника Т. Г. Шевченку (молодому). Після мітингу та святкового концерту відбудеться «Смолоскипна хода» організатором якої виступає молодіжне крило ВО «Свобода» в Дніпропетровській області. Під час ходи (від «молодого» до «старого» Шевченка) відбудеться покладання квітів до місця поховання Січових Стрільців.


    Свято Покрови (14 жовтня)  в Україні відзначається з 1999 року  як День українського козацтва згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 № 966/99 в день свята Покрови Пречистої Богородиці. В цей день у 1942 році було офіційно утворено Українську повстанську армію – унікальне збройне формування, аналогів якому не існувало і не існує й понині в світі,  тому традиційно це також і  День народження УПА.
   Відзначення свята Покрови має дуже глибоку історію в Україні. Хоча свято було впроваджене ще з часів хрещення Русі (як стверджує Вікіпедія), особливе шанування Покрови Богородиці починається з 12 століття, при князеві Андрії Боголюбським, який і збудував першу на Русі Покровську церкву — на річці Нерль біля свого загородного замку Боголюбове. Перші монастирі на честь Покрови Богородиці виникли в Північній Русі — Звєрін Покровський в Новгороді (12 ст.) і Покровський в Суздалі (1364). На території України найстарішою церквою, яка присвячена святу Покрова є церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 р. як фортеця.
Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно 18 століття вціліли до нашого часу. Перлиною української архітектури можуть вважатися Покровський собор Харкова, зведений у 1689 р., у стилі мішаного козацько-московського бароко, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, що зведена у 1766 році видатним Григоровичем-Барським.
   Свято Покрови Пресвятої Богородиці деякими невипадково вважається днем створення Української повстанської армії (УПА). Цього дня починаючи з 2005 року в містах України відбуваються урочисті заходи прихильників українського націоналізму.
Загальновідомою ознакою Покрови є те, що вона покриває землю або листям, або снігом.
   До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль.
   До початку жовтня закінчуються усі найважливіші сільські роботи на землі (в тому числі сівба озимих) — завершений хліборобський цикл робіт. Зібраний урожай (достаток) та більш-менш вільний час дають можливість для проведення весіль. Це найблагодатніша пора для весільних гулянь, початку вечорниць. Звідси беруть свій початок весільні осінні тижні.
   На Поділлі дівчата казали: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку чи в онучу — най ся дівкою не мучу!»
   Існувала навіть прикмета: якщо на Покрову сніг — буде багато весіль.
   Сніг дає привід порівнювати сніговий покрів з весільним покривалом, а оскільки в цей час свідомо призначене і свято Пресвятої Богородиці, то ці порівняння розповсюджуються і на неї.


Немає коментарів:

Дописати коментар