Сторінки

середа, 4 червня 2014 р.

Бенкет під час АТО

Через бої на Донбасі українці не чують, як нова влада прощає російське шпигунство, веде гризню за портфелі і пиляє мільярди.
В редакції «Наших Грошей» прийнято вважати, що дивна Антитерористична операція (АТО) в один прекрасний момент стала не стільки війною з терористами, скільки димовою завісою для збереження корупції того, проти чого боровся Майдан.

Наші військові стали генератором поганих новин про все зростаючу кількість трупів. Влада намагається зберегти обличчя, придумуючи гарні новини про арешти, карні справи, «деблокування», тощо. І при цьому у найгірших традиціях Януковича приймає закон, яким виводить в тінь військові закупівлі. На щастя він ще не підписаний президентом, однак випадок симптоматичний.
Усе це створює товстий потік військових новин, за яким мирне населення не бачить тонких струменів корупції, що підточують і так крихкі здобутки Майдану. А він був лише три місяці тому. Тим часом існують й інші, менш популярні, зате не менш важливі новини. Деякі з них ми зібрали докупи, щоби не загубити їх у воєнному диму.

Російського мобільного оператора не карають за шпигунство

 

У квітні контррозвідка СБУ з’ясувала, що в Росії є комутатор, на який надходили дані мобільного оператора МТС про місцезнаходження українських абонентів та їх розмови. Фактично мова йде про такий собі вид технічної розвідки. МТС, який належить росіянам, звісно, все заперечував. Однак Нацкомісія по регулюванню зв’язку і інформатизації винесла компанії попередження про порушення ліцензійних умов. МТС у свою чергу звернувся до суду.
Кульмінацією стало 16 травня. У цей день Нацкомісія підготувала акт про те, що МТС так і не забезпечило умов для збереження персональних даних абонентів. І на найближчому засіданні мала винести компанії друге попередження, яке б стало і останнім, оскільки воно означало б позбавлення ліцензії мобільного оператора. Цього дня голова Нацкомісії Петро Яцук зустрівся з представником МТС і повідомив, що мобільний оператор має бути покараний.
Відразу після цього Яцука терміново викликали в Адміністрацію президента України, і після розмови голова Нацкомісії зліг у «Феофанію».
А 17 травня Турчинов звільнив Яцука і інших членів Нацкомісії, призначивши новий склад. У ньому виявилось два колишніх співробітники МТС. Після цього питання про винесення МТС другого попередження зникло з порядку денного Нацкомісії. Докладно цю історію можна прочитати тут.

Продажем конфіскату займеться рідна фірма бізнес-партнерів нового міністра юстиції

 

Продаж конфіскованого майна в Україні завжди був надзвичайно вигідним для окремих суб’єктів господарювання, які отримували монополію на цю справу з рук держави. Величина цього «ринку» сягає 20 млрд. на рік.
І ось «Наші Гроші. ТВ» розкопали, що нова влада визначила нові уповноважені фірми у цій сфері. Однією з них стала фірма «Лік торг», записана на такого собі Олександра Борисюка. Однак ще недавно ця фірма називалась «Акціонер», її засновником був Олег Степаненко, директором – Олег Єльчик. Ці панове також були співвласниками компанії «Мегаполіс капітал» разом з Павлом Петренком, новим міністром юстиції, саме у сфері компетенції якого і знаходиться державна торгівля конфіскатом. При цьому фірма «Лік торг» навіть після перейменування та зміни засновників зберегла прописку на на вул. Ушинського, 40 у Києві. За цією ж адресою прописана адвокатська омпанія «МЛГруп», серед власників якої ще нещодавно були міністр Петренко з сестрою Оксаною.
Докладніше про цю історію можна прочитати тут.

«Батьківщина» і «УДАР» б’ються за посаду у Нацкомфінпослуг

 

Нацкомісія по регулюванню фінансових послуг з часів Януковича, коли її очолював Борис Візіров, неофіційно отримала репутацію закладу, де кожне погодження може коштувати сотні тисяч доларів.
За нових часів ця Нацкомісія офіційно стала першим державним органом, який не може працювати через наявність відразу двох керівників від різних угрупувань.
На початку квітня «Батьківщина» пролобіювала на пост голови Нацкомісії бізнесмена Максима Полякова, у минулому заммера Умані.
Однак вже за кілька днів «УДАР» пролобіював на цю посаду Андрія Волкова, який раніше працював у страховому і банківському бізнесі.
Обидва призначенці вважають себе законними керівниками, тому Нацкомісія практично перестала працювати. І до вирішення конфлікту ще далеко, сторони обмінюються медійними атаками. Бютівському Полякову інкримінують нібито рейдерське захоплення «Уманьхлібу». «УДАРівському» Волковупригадали його роботу на «Альфа-банк», який належить росіянам.

«Укргазвидобування» під керівництвом людей Бойко-Кацуби реанімувало схему Курченка для Єрємєєва

 

Тут було все тихо і просто. Новий призив керівництва державного «Укргазвидобування» сформували широко відомі у вузьких колах представники знаменитих діячів: екс-міністра енергетики Юрія Бойко, екс-голови тендерного комітету «Нафтогазу» Сергія Кацуби, голови енергетичного комітету Верховної Ради Миколи Мартиненка.
Ця гвардія без жодних зволікань приступила до реанімації схеми з продажу скрапленого газу, на якій заробляв мільярди кооператив ім.Курченка. Зараз ця схема реанімована у значно меншому масштабі, мова йде про прибутки у десятки мільйонів. Однак за нинішніх часів і такі гроші є щастям для багатьох.
Отже Курченко заробляв так. Його фірми монопольно окупували аукціони «Укргазвидобування», на яких скуповували скраплений газ нібито для населення по 2 тис грн./т. Насправді ж газ відразу перепродували за ринковою ціною: у 4-5 разів дорожче.
Нове керівництво «Укргазвидобування» зробило трохи інакше. Було укладено пряму угоду з фірмою «ВОГ» нардепа Ігоря Єрємєєва, за якою ціна палива нижча від ринкової «всього» на 20-30%. Ця маржа коштує більше десяти мільйонів гривень на місяць. Докладніше про цю історію можна прочитати тут.

Бюджет втрачає мільярди на користь Коломойського

 

Благодійна заправка військових «Приватним» бензином досить швидко конвертувалась у надприбутки паливної групи дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського.
Його «Укртатнафта» виявилась єдиною компанією в Україні, якій днями вдалось придбати на спецаукціоні майже 400 тис тонн нафти по 9600 грн./т, що є нижче від ринкової ціни на 15%. Дохід від оборудки – 645 млн грн. Це ті гроші, які недоотримали продавці нафти, якби продавали її за ринковою ціною. У цьому випадку найбільшим продавцем нафти була «Укрнафта», контрольована тим самим Коломойським, тому і розголосу ніхто не вчиняв.
Тим більш, що все відбулось за легалізованими правилами на рівні уряду. Двічі судимий та виправданий лояліст «Привату» Ігор Діденко, тільки-но ставши замміністра енергетики, пролобіював урядове рішення, за яким нафту на спецаукціонах можна продавати саме з 15% дисконтом по відношенню до ринкових цін. І знову ніякого розголосу. Хоча це саме такі схеми, які діяли за злочинної влади Януковича.

Бенкет під час АТО-2

 

Старі «схеми» хороші тим, що не треба напружуватись, аби придумувати нові. Просто треба змінити бенефіціарів. Як це зробили після Майдану.
В Україні давно вже звикли, що з приходом будь-якої нової влади, народжуються нові схеми, а на старі – сідають нові прізвища. Цього разу, здавалось, що буде по-інакшому принаймні зі «старими надбаннями». Усе ж таки саме вони стали головною причиною революційних подій.
Виявилось, однак, що система попередників працює і далі. Особливо фантасмагоричною виглядає ситуація із самим Януковичем. Україна нібито і оголосила у розшук і батька, і старшого сина, нібито і карні справи порушила. І від Заходу вимагає арешту рахунків біглого президента. Однак в Україні бізнесу Януковича ніщо і не загрожує. Ні легальному, ні специфічно-бюджетному.
Ми не знаємо, чому так. Можливо, через непрофесійність прокуратури, можливо – через вміння фігурантів ділитись із правильними людьми. У кожному випадку, якщо схеми не гаснуть, значить це комусь потрібно.

Сів у поїзд? Значить заплатив «януковичам»

 

За чутками, нове керівництво «Укрзалізниці» нібито перейнялось жирною схемою страхування пасажирів, які платять за це 1,5% від вартості міжміського квитка і 3% у приміському поїзді. Однак поки «УЗ» переймається, на потоках і далі сидять люди Януковича. Сидіти є на чому: виплати застрахованим складають всього 4% від зібраних грошей.
За даними 2013 року, пасажирів страхували три фірми «Домінанта», «Злагода» і «Український страховий дім». Торік вони розділили близько 205 млн грн між собою і «Укрзалізницею» (залізничники забирають 30% комісійних від усього потоку грошей і ще 50% різниці між зібраними грішми і виплатами).
«Злагоду», чиї акції розподілено між трьома не дуже відомими донеччанами, у ЗМІ називають підконтрольною колишньому міністру інфраструктури Борису Колеснікову, який дуже любив заробляти на залізниці. Згадайте хоча б надкоштовні і ламкі «Хюндаї» та групу «прокладок», на які Колесніков завів всі вантажні вагони «Укрзалізниці».
Але найкоротший шлях до Януковича йде від «Українського страхового дому» (УСД). Раніше ця фірма певний час була акціонером януковичевського «Укрбізнесбанку». А до складу наглядової ради УСД входить Михайло Берлін, батько Віктора Берліна, який є однокласником Олександра Януковича. Кум Берліна за часів Януковича Борис Візиров був головою Нацкомісії по регулюванню ринків фінансових послуг.
Від УСД тягнеться слід до «Домінанти». Основний пакет акцій страхової фірми належить ТОВ «Актуарний Інформаційно-Дослідницький Центр» (власники губляться через ланцюжок фірм на «туманному Альбіоні»), директором якого є колишній голова запорізької філії УСД Андрій Тарасов.
«Домінанта» також збереглась не тільки на залізниці, а й Нацбанку, який і за нового керівництва застрахував у неї свій автопарк, відхиливши на тендері десять(!) дешевших пропозицій.

Безхмарне небо над банками Януковича

 

Як ми вже писали, «МАКО-трейдінг» Сашка Януковича успішно вибиває в судах мільйони з фірм Сергія Тарути, Ріната Ахметова, Лакшмі Міттала. Більше того, нещодавно подала позов проти податківців, які нарахували «МАКО» 22 млн грн. податкового боргу.
Працює «Укрбізнесбанк», який за даними «Наших Грошей», може бути у переліку 14 банків, підозрюваних Генпрокуратурою у відмиванні 141 млрд грн. за часів Януковича.
Працює «Всеукраїнський банк розвитку», Нацбанк йому навіть видає рефінансування, аби у банка Януковича було менше проблем.

Вугілля залишається джерелом збагачення

 

Немає жодних даних про усунення вугільних фірм Януковича від схем по перепродажу державного вугілля. Нагадаємо, «МАКО» виступало «прокладкою» між державними шахтарями, які продавали вугілля по 600 грн./т, і державними енергетиками, які купували його вже по 1000 грн./т. Новий міністр енергетики та вуглепрому Юрій Продан навіть наказував розробити заходи по виключенню «прокладок» зі схем реалізації державного вугілля.
Однак зробили це чи ні невідомо, бо Міненерго так і не почало повідомляти, кому державні шахтарі тепер продають вугілля. Більше того, нова влада Міненерго перестала публікувати у себе на сайті відпускну ціну на це вугілля, хоча злочинні «попередники» робили хоча б це.
Нове міністерство дозволило лише повідомити, що за злочинної влади «все коксівне вугілля продавалося меткомбінатам через посередників за цінами, які були занижені на 100-150 гривень. Це призводило до втрат у сумі 30-40 млн гривень на місяць».
Також у Продана обіцяють заробляти на державному вугіллі більше на 28,5% – саме настільки має зрости його середня ціна. Це дозволить державі до кінця року отримати додатково 525 млн грн.
Це трохи зносить мозок через просту арифметику на прикладі «Центренерго». З 2011 року ця держкомпанія закуповує вугілля по 900-1200 грн./т. Разом з тим, державне шахтоуправління «Донбасс» відправляло вугілля для «Центренерго» з початковою ціною 600 грн./т. По дорозі вугілля двічі змінювало власників і останнім було «МАКО-трейдінг» Сашка Януковича, яке вже і отримувало всю додаткову «маржу», яка за найконсервативнішою оцінкою становила 25-30%, а за реалістичною – половину від кінцевої вартості вугілля. Докладніше про цю схему можна прочитати тут.
Арифметика тут проста. Лише на 2013 рік «Центренерго» законтрактувало вугілля на 10 млрд грн. «Януковичевська» маржа у ній становила 2,5-3 млрд грн. Тобто це самі ті гроші, які у 2014 році мали б вивільнитись лише з «Центренерго». Однак Міненерго, як вже йшлось вище, прогнозує зростання прибутків лише на 0,5 млрд грн. То куди ж тепер йтимуть гроші, якщо за нової влади у «Віснику держзакупівель» не з’явилось жодного повідомлення про нові вугільні контракти того ж «Центренерго» та ДП «Вугілля України»?

Надприбутки від сонячної енергії: Клюєва хочуть випхати, а любий друг Яценюка залишиться

 

Має всі шанси зберегтись одна із схем, яка дарувала братам Клюєвим до 3 млрд грн. на рік. Андрій Клюєв пролобіював «зелений тариф» для сонячної електроенергії, який є одним з найвищих у Європі, «Актив солар» збудував найбільші сонячні електростанції (СЕС) України і продавав енергію державі у десятки разів дорожче від електрики, яку виробляють атомники та теплогенерація. За даними «НГ», держава навіть зараз приймає на баланс клюєвську енергію, хоча гроші нібито і не перераховує. Однак справа в іншому.
Якщо у Клюєва і не заберуть його станції, то вже намагаються позбавити надприбутків. Уже розробленийзаконопроект, яким планується відсікти «Актив Солар» від «зеленого тарифу». Це мають зробити, залишивши високий тариф лише для СЕС потужністю до 10 МВт. А це означає – для всіх, окрім Клюєва, чиї станції мають вищу потужність. Здавалося б справедливість торжествує?
Не дуже. Бо чому мають залишатись високі тарифи для інших бізнесменів? Тим більш, що серед цих інших однією з найбільших є фірма «Укренерго-сервіс» (заробляє близько 80 млн грн. на рік), яка належить одному з найближчих соратників прем’єр-міністра Арсенія Яценюка Андрію Іванчуку у кооперації з екс-нардепом від Партії регіонів та одним з високопоставлених чиновників «Енергоринку». І це тхне дуже погано.
…І це тільки частина з потоку корупційних новин, які проходять повз очі та вуха затероризованих українців. Здається, що вже найближчими днями ми «порадуємо» вас новими відкриттями з життя нової влади.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»


Немає коментарів:

Дописати коментар