Сторінки

понеділок, 7 жовтня 2013 р.

Справа Тимошенко: перезавантаження чи зависання?


 Засуджена екс-прем'єрка України Юлія Тимошенко офіційно прийняла пропозицію європейців про лікування у Німеччині. Однак чи почули її у Києві? Про це DW розмовляла з її адвокатом Олександром Плахотнюком.


У ситуації довкола Юлії Тимошенко в Україні з'явився рух: екс-прем'єрка оголосила, що погоджується на пропозицію європейців лікуватися в Німеччині, а екс-президент Польщі Олександр Квасневський та екс-президент Європарламенту Пет Кокс звернулися до президента України Віктора Януковича з проханням про її помилування. Як і наскільки швидко ці обставини вплинуть на долю Тимошенко? Про це DW розмовляла з її адвокатом Олександром Плахотнюком.

Deutsche Welle: Пане Плахотнюк, як остання заява Юлії Тимошенко та подане Коксом і Квасневським клопотання про її помилування вплинуть на нинішній правовий статус екс-прем'єрки?

 Олександр Плахотнюк: Ми перебуваємо на тій стадії, коли є офіційна пропозиція від європейських представників про лікування у європейській клініці, і на неї є відповідь моєї підзахисної: Юлія Тимошенко публічно надала згоду на лікування у Німеччині. Однак на сьогоднішній день реакції української влади на цю заяву немає. Мовчить і президент, якому на таку опцію неодноразово вказували європейські політики, і кримінально-виконавча служба, обізнана про стан здоров'я Юлії Тимошенко. Тож, поки що її правовий статус залишається незмінним.

Вирішення питання Тимошенко - одна з ключових умов підписання угоди про асоціацію між ЄС та Україною наприкінці листопада. На Вашу думку, чи є це достатньо вагомим чинником для влади, аби вчасно відреагувати на останні події довкола екс-прем'єрки?

 Річ у тім, що вирішення питання Тимошенко у названому контексті не залежить від зміни її правового статусу. Шляхи до лікування засудженої особи за кордоном без зміни її правового статусу існують. У Кримінально-виконавчому кодексі, одним з основних принципів якого є принцип гуманізму, міститься норма про те, що засуджені користуються всіма правами людини і громадянина. Кожний громадянин має право на належне медичне обслуговування, що конкретизується в Основах законодавства про охорону здоров'я правом на лікування за кордоном, якому держава має усіляко сприяти. Тобто наша правова позиція обґрунтована, шлях для влади відкритий - їй залишається тільки проявити відповідну волю і виконати чинний закон.

Чимало політиків і юристів, переважно з лав Партії регіонів, наполягають на тому, що правовий механізм вивезення засудженої за кордон відсутній, і необхідні зміни до законів, які має ухвалити парламент.

 У цьому сенсі достатньо нагадати цим політикам і юристам їхні ж заяви про те, що законодавство не забороняє президентові видати акт про помилування Юлії Тимошенко. Тепер до президента надійшло відповідне клопотання Кокса і Квасневського, яке уможливлює помилування моєї підзахисної. До речі, його задоволення автоматично "зніме" проблему з вивезенням Тимошенко як засудженої особи на лікування до Німеччини. Адже статус Тимошенко зміниться, коли президент звільнить її від відбування покарання.

Помилування, однак, стосуватиметься тільки відбування покарання за винесеним вироком у "газовій справі". Як впливатиме на ситуацію той факт, що стосовно Тимошенко існують інші кримінальні провадження?

 Кримінальних проваджень стосовно Юлії Тимошенко справді кілька, й усі вони перебувають на різних процесуальних стадіях. По ЄЕСУ справа вже розглядається судом у Харкові. На стадії розслідування знаходиться справа про вбивство Євгена Щербаня. Є ще так звана "справа Кіото", щодо якої ми перебуваємо на стадії вивчення матеріалів. Однак, якщо Юлія Тимошенко буде звільнена від відбування покарання у так званій газовій справі, що уможливить її лікування за кордоном, то у кожній з інших справ може бути зупинено судовий розгляд або розслідування у зв'язку із хворобою та потребою у лікуванні. До речі, відповідні клопотання у кожній із цих справ захистом уже подані.

Ви беретеся прогнозувати часові рамки вирішення цих питань? 15 жовтня Кокс і Квасневський мають звітувати щодо України перед Європейським парламентом, а 21 жовтня відбудеться засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС, на якому має бути рекомендовано, чи підписувати ЄС угоду про асоціацію з Україною.

 Прогнозувати і передбачати - справа невдячна. При бажанні влади, при волі президента для вирішення цього питання принципово достатньо одного дня. Джерела деяких українських ЗМІ припускають, що рішення може бути ухвалене в середині жовтня. Але я наголошую: фізично для цього достатньо одного дня, адже всі формальні підстави для цього наявні.


Немає коментарів:

Дописати коментар