Сторінки

четвер, 26 вересня 2013 р.

Преса України: "війна пам'ятників"


Підсумки участі президента у засіданні Генасамблеї ООН, перспективи нового кредиту від МВФ, "війна пам'ятників" в Україні та львівський фестиваль кави – теми вітчизняної преси 26 вересня.


Успішний візит

Участь президента Віктора Януковича у засіданні Генасамблеї ООН запам'яталася підвищеною увагою глав європейських держав до України, пише газета "Коммерсантъ Украина".

Видання зазначає, що президент, який у Нью-Йорку підтвердив курс Києва на євроінтеграцію та висловився за мирне врегулювання конфлікту в Сирії, "не просто брав участь у засіданні Генасамблеї ООН, а й зустрівся з впливовими світовими лідерами". Також газета звертає увагу на те, що Янукович вперше на міжнародному рівні прокоментував загострення відносин між Україною та Росією, викликане планами Києва приєднатися до зони вільної торгівлі з ЄС.

Успішним називають візит президента і експерти.

"Янукович не перебуває в міжнародній ізоляції. Помітно більше ініціативи виходило від глав держав-членів ЄС", - заявив газеті директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

На думку експерта, це свідчить про те, що в Європі зацікавлені у підписанні угоди про асоціацію. Щодо дати 21 жовтня, до якої президент пообіцяв визначитися із проблемою Юлії Тимошенко, пан Сушко називає цей день крайнім терміном.

"Ця дата - крайня, і вона не нова: у цей день міністри закордонних справ країн Євросоюзу на засіданні Ради ЄС мають затвердити питання про підписання угоди", - цитує експерта "Коммерсантъ Украина".

Чи буде кредит?

Газета "Сегодня" оцінює реалістичність укладання нового договору між Україною та МВФ. Напередодні у Нью-Йорку президент Віктор Янукович наголосив, що Україна готова підписати угоду, але знов зазначив, що піднімати ціну на газ для населення, як того вимагають кредитори, не буде.

Політолог Вадим Карасьов вважає, що кредит можливий і без виконання цієї вимоги.

"Питання вже стоїть гостро - або ми в орбіті Заходу, або разом з Путіним. Наш президент чітко бачить цей розклад і дав зрозуміти, що якщо Заходу потрібна Україна, за це треба заплатити", - цитує його газета.

Аналітик Олександр Жолудь вважає, що МВФ навряд чи одразу піде на поступки, адже позичальник не повинен витрачати більше, ніж заробляє.

"Риторика нашої влади зараз прозахідна. Думаю, що торги з МВФ триватимуть, поки остаточно не стане ясно, що економіку України треба підтримати. Тоді дадуть кредит, але точні терміни назвати складно", - наводить слова експерта "Сегодня".

Війна пам'ятників

"Війна пам'ятників" в Україні – в центрі уваги газети "День". Видання аналізує хвилю вандалізму у північних та центральних областях, де почастішали випадки руйнування пам'ятників Леніну, а також пошкодження монументів Роману Шухевичу та Степану Бандері у західних регіонах.

Масштаби "війни пам'ятників" у 2013 році міністерство внутрішніх справ вже визнало безпрецедентними. Газета ж вважає, що хвиля вандалізму стала наслідком відсутності стратегії національної пам'яті на державному й місцевому рівнях.

"Не розрахувавшись із комуністичною спадщиною, у тому числі – в її символічному вимірі, українське суспільство з труднощами рухається вперед", - зазначає видання.

Газета визнає, що напруження навколо пам'ятників часто використовується із політичною метою для відволікання українців від соціально-економічних проблем; втім, дрібницею проблему вважати не можна.

"Символічний простір, в якому живе людина, безпосереднім чином впливає на неї. Він, як влучно зауважив публіцист Ігор Лосєв, має потужне ідеологічно-ментальне випромінювання, визначаючи світогляд, цінності та поведінку, а відтак, сьогодення і майбутнє", - пише "День".

На каву до Львова

Масштаби фестивалю кави, який пройде у Львові з 16 до 29 вересня, описує на своїх шпальтах газета "Україна Молода". Цьогорічне дійство має стати ще грандіознішим за попередні.

"Минулоріч упродовж трьох днів фестиваль відвідало 115 тисяч львів’ян та гостей міста, які випили понад 300 000 філіжанок кави. За час свята було продано 2,5 тисячi кілограмiв фестивальної кави та 15 тонн львівських солодощів. А також усіх бажаючих безкоштовно нагодували кавовим тортом, що важив 43 кілограми", - нагадує "Україна Молода".

Організатор свята Андрій Сидор розповідає, що фестиваль є не просто культурною подією, а такою, що об'єднує майстрів та експертів: "Це масштабний захід, на який з'їжджаються гості з усієї України, що мають стосунок до кави, її виробництва, обсмаження, продажу чи приготування".

Ті ж, хто хоче просто посмакувати каву, зможуть також відправити друзям авторську листівку з фестивалю чи власноруч виготовити кавову свічку, додає "Україна Молода".

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC Україна.


Немає коментарів:

Дописати коментар